Nauka zdalna dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi



Nauka zdalna dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Sytuacja epidemii stawia wszystkich w nowej, trudnej sytuacji. Wymusza przeorganizowanie dotychczasowego sposobu funkcjonowania szkół, nakłada konieczność nauki zdalnej. Z tego powodu pojawia się wiele trudności i niedogodności związanych z uczeniem się w domu. W szczególnej sytuacji znajdują się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: przede wszystkim dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Rodzice nie zawsze wiedzą jak pomóc dziecku i jak wspierać je w nauce, ponieważ do tej pory większość pracy wykonywały one przy wsparciu nauczyciela w szkole, w otoczeniu kolegów z klasy. Zdajemy sobie sprawę, że nauka zdalna jest trudnym zadaniem i nie zastąpi bezpośredniego zdobywania wiedzy w szkole w relacji z nauczycielem i rówieśnikami. W związku z tym podpowiadamy co zrobić, żeby oddziaływania edukacyjne, rewalidacyjne i terapeutyczne prowadzone w w domu były jak najbardziej efektywne.

Drogi Rodzicu:

  1. Monitoruj codzienną pracę dziecka w domu. Wyjaśniaj konieczność nauki w domu, odwołując się do zaistniałej sytuacji w kraju. Nie wyręczaj! Tłumacz, wyjaśniaj, pomagaj, podpowiadaj.

  2. Doskonale znasz swoje dziecko, wiesz na ile je stać. Jeśli widzisz, że jest zmęczone, sfrustrowane, zniechęcone – porozmawiaj o uczuciach, wesprzyj, zaproponuj przerwę, inną aktywność, wspólne spędzenie czasu.

  3. Wątpliwości konsultuj z wychowawcą, nauczycielem przedmiotu, szkolnym specjalistą (psycholog, pedagog, nauczyciel prowadzący rewalidację). Jeśli zauważasz, że twoje dziecko nie jest w stanie wykonać wszystkich zadań, bo jest ich dużo, bo dziecko nie rozumie, a Ty nie wiesz jak mu pomóc, skontaktuj się ze szkołą. Nauka zdalna jest wyzwaniem i dla dziecka i nauczyciela, rozmowa ułatwi współpracę.

  4. Zapewnij sobie wsparcie w postaci rozmowy z innymi rodzicami, podpytuj jak sobie radzą, jak organizują pracę dziecka w domu.

  5. Zadbaj o kontakt dziecka z kolegami z klasy, na tyle na ile jest to możliwe: przez telefon, media społecznościowe.

  6. Zapewnij odpowiednie warunki do nauki, pamiętaj o przerwach, zachęcaj do aktywności fizycznej.

  7. W razie potrzeby korzystaj ze wsparcia specjalistów z poradni psychologiczno – pedagogicznej.

 

Opracowały – Sylwia Czerech, Anna Świderek


Skontaktuj się z nami

Poradnia działa w godzinach:
pn-czw: 7:30 - 17:00
pt: 7:30 - 16:00

Kontakt

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mońkach
ul.Tysiąclecia 15
19-100 Mońki,
tel./fax 85 716 25 44
e-mail monkippp@wp.pl